Osnovni cilj osposobljavanja za obavljanje poslova manje složenosti za vulkanizera je sticanje osnovnih teorijskih i praktičnih znanja te primjena istih u praksi.
Zadaci programa
Polaznici će se upoznati sa zaštitnim mjerama neophodnim za siguran rad i usvajanjem navika njihove primjene, kako bi se polaznici upoznali sa osnovnim vulkanizerskim radovima koji se izvode na popravkama ili izmjeni guma.
Podučavaju polaznike osnovnim znanjima o tehnologijama rada unutar svojih profesija, uče polaznike osnovnim teorijskim znanjima potrebnim za savladavanje programa praktične nastave.
Naučiti polaznike da savladaju vještine manje složenih radnih operacija i obučite ih za rad pod nadzorom kvalifikovanog radnika.
NASTAVNI PLAN
Nastavna jedinica
Frizura i šminka u zanimanju
− Prepoznaju estetske vrijednosti u zanimanju
Ciljevi nastavne
− Dožive ličnu kreativnu satisfakciju stvarajući frizuru i
šminku
jedinice
−
Upotrijebe stečena saznanja i primijene ih u svome radu
(Polaznici trebaju
−
Uljepšaju život strankama
da…)
−
Učestvuju u timskom radu
−
Ovladaju estetikom frizure i šminke
Sadržaj nastavne
1.
Studija glave
2.
Harmonija boja
jedinice
3.
Frizura i šminka – korektori crta lica
4. Odnos frizure, šminke i figure tijela
1.
Studija glave
−
Nabroji elemente glave
− Objasni njenu skladnost sa tijelom
− Predstavi stečene i prirodne (urođene) anomalije
i nedostatke, kao i estetski lijepo oblikovane
dijelove glave i po potrebi uspješno izvrši svaku
traženu korekciju eventualnih anomalija
− Ocijeni pravilnu frizuru za svaki pojedini oblik lica
−
Da primjer lijepog
−
Popravi nepravilno
2.
Harmonija boja
− Definiše harmoniju i kvalitet boje, da se „poigra“
njenim mnogobrojnim nijansama i kontrastima
ne prelazeći granice estetike
− Prezentuje miješanje boje koristeći se osnovnim
bojama: crvenom, plavom i žutom
Ishodi po
−
Prikaže krug boja
− Pokaže razlike za: ton, valer i zasićenost boje
jedinicama
− Navede podjelu na ahromatske i hromatske boje,
(Po završetku
kao i podjelu na tople i hladne boje
nastavne jedinice
−
Evaluira svijet boja
polaznik će biti
− Implementira sve tajne miješanja boja
sposoban da…)
− Primijeni u praksi „govor“ boja
3. Frizura i šminka – korektori crta lica
− Predloži frizurom i šminkom korekciju urođenih ili
stečenih anomalija
− Prezentuje lik odgovarajućom frizurom i
šminkom, svakom liku istakne odgovarajući
karakter
− Da odgovarajuću estetsku notu traženoj frizuri
prema obliku lica pravilnim smjerom linija
−
Osmisli korigovanje
−
Utvrdi nedostatake
− Provodi sigurnost u realizaciji
4. Odnos frizure, šminke i figure tijela
− Predstavi frizuru i šminku prema figuri tijela
− Predloži rješenje za odnos: masa kose – masa
lica – masa tijela
− Uspostavi pravilan pristup odnosu frizure, šminke
i figure tijela
Nastavna jedinica
Oblici lica
− Prepoznaju lica stranke i svrstavaju u neki od oblika
Ciljevi nastavne
lica
−
Koriguju frizurom uočeni (vidljivi) nedostatak
jedinice
(anomaliju) lica
(Polaznici trebaju da…)
−
Vizuelno odrede pravilne frizure kao i boje kose prema
obliku lica, starosnoj dobi, figuri tijela
−
Razviju moć zapažanja i prosuđivanja čitave figure
Sadržaj nastavne
1.
Podjela lica
2.
Frizura – korektor glave i crta lica
jedinice
3.
Odstupanja od idealnog oblika lica
4. Frizura i cijela figura
1.
Podjela lica
− Objasni šta glava (lice), kao dio tijela,
predstavlja u izgledu čovjeka
− Razjasni svaki od oblika lica pri prvom kontaktu
sa strankom
− Istakne karakter lica, prije nego da stranku
učini lijepom
− Odredi i odradi pravilnu frizuru bilo kojem
obliku lica
− Utvrdi stranci kakav ima oblik lica i da joj baš
TA frizura odgovara
2. Frizura – korektor glave i crta lica
− Predloži frizuru kojom koriguje određeni
nedostatak na licu ili glavi
− Odredi individualitet frizure svojstveno licu
mušterije
− Predstavi frizure prema obliku lica, starosnoj
Ishodi po
dobi, figuri lica
− Primijeni u praksi kodeks ljepote i uspješno ga
jedinicama
primjenjuje u potrazi za što ljepšim izgledom
(Po završetku
− Uspostavi pravilne odnose u skali ukusa po
nastavne jedinice
kriteriju ljepote, ne zanemarujući pri tome
polaznik će biti
kriterije estetike
sposoban da…)
3.
Odstupanja od idealnog oblika lica
−
Predstavi oblike lica
− Navede elemente odstupanja od idealnog oblika
lica
−
Predloži korekcije
− Prezentuje korekciju kod mogućih odstupanja
od idealnog oblika lica
− Primijeni stečeno znanje u praksi i po
mogućnosti ga nadograđuje svojom
kreativnošću
− Poštuje anatomiju i slijedi njene prirodne
nedostatke s pravom na popravak i korekciju
4. Frizura i cijela figura
− Razjasni sklad između frizure i figure tijela
− Prezentuje odnos frizura i cijela figura (nisku
osobu ne izduži frizurom kad za to postoje
visoke potpetice)
− Predloži rješenje (između frizure i figure uvijek
mora biti usklađena i prisutna)
Nastavna jedinica
Boja i studija frizure
− Posjeduju sposobnost pravilnog „komuniciranja“ sa
bojom i njena upotreba u zanimanju
− Raspoznaju odnose među bojama (miješanje boja,
Ciljevi nastavne
nijansiranje, degradiranje)
−
Poznaju tople, hladne, komplementarne, simultane
jedinice
boje
(Polaznici trebaju da…)
−
Izuče studiju frizure prema stilu (klasičan, romantičan,
asimetričan i moderan stil)
− Izuče frizure prema namjeni (dnevna, večernja, koktel
i fantazi frizura)
Sadržaj nastavne
1. Kvalitet i kontrast boje
2.
Krug boja (osnovne boje)
jedinice
3.
Studija frizure po stilu
4.
Frizure po namjeni
1. Kvalitet i kontrast boje
− Odredi u kojem je kontrastu svaka boja
pojedinačno sa nekom drugom bojom
− Odredi ton boje (njenu karakteristiku), valer
(nijansu) i zasićenost (intenzitet obojenosti)
− Odredi odnos boje prema boji, svjetloću ili
tamnoću, pravilno raspozna toplu od hladne
boje
− Primijeni u praksi kontraste boja
−
Utvrdi odnos boja
2. Krug boja (osnovne boje)
− Pravilno definiše harmoniju i kvalitet boje, da
se „poigra“ njenim mnogobrojnim nijansama i
kontrastima ne prelazeći granice estetike
− Objasni pravilno miješanje boje koristeći se pri
tome osnovnim bojama: crvenom, plavom i
Ishodi po
žutom
−
Pokaže krug boja
jedinicama
−
Razlikuje ton, valer i zasićenost boje
(Po završetku
−
Navede podjelu na ahromatske i hromatske
nastavne jedinice
boje, kao i podjelu na tople i hladne boje
polaznik će biti
−
Ovlada svijetom boja
sposoban da…)
−
Implementira sve „tajne miješanja boja“
− Primijeni vještinu „govora boja“ i primijeniti ih
u zanimanju
3. Studija frizure po stilu
− Predloži kako frizurom i šminkom izvrši
korekciju urođenih ili stečenih anomalija
− Kreira lik odgovarajućom frizurom i šminkom
− Objasni kako da individualno svakom liku
istakne odgovarajući karakter
− Predstavi kako upotpuniti lik i uljepšati njegov
izgled
− Prikaže kako pravilnim smjerom linija da
odgovarajuću estetsku notu traženoj frizuri
prema obliku lica
−
Osmisli korekcije
−
Uočavanje nedostataka
− Implementira sigurnost u realizaciji
Nastavna jedinica
Sredstva za pranje i učvršćivanje kose
− Usvoje znanje o sastavu i omekšavanju vode
Ciljevi nastavne
− Odrede jonski produkt vode i rastvora
−
Usvoje znanje o sastavu i vrstama šampona, sapuna i
jedinice
regeneratora
(Polaznici trebaju da…)
−
Identifikuju pojedine vrste učvrščivaća za kosu
−
Prepoznaju sirovine za izradu učvrščivaća
Sadržaj nastavne
1.
Voda
2. Sapuni, šamponi i regeneratori
jedinice
3. Sredstva za učvrščivanje kose
1.
Voda
− Objasni sastav i omekšavanje vode
−
Odredi pH vrijednost
− Prezentira značaj vode u struci i svakodnevnom
životu
− Implementira sastav vode i omekšavanje
− Procijeni način prečišćavanja vode
2. Sapuni, šamponi i regeneratori
Ishodi po
− Nabroji vrste sapuna, šampona i regeneratora
− Opiše sastav sapuna, šampona i regeneratora
jedinicama
− Prezentira razliku između sapuna, šampona i
(Po završetku
regeneratora
nastavne jedinice
− Izmjeri pH vrijednost sapuna, šampona i
polaznik će biti
regeneratora
sposoban da…)
− Primjeni u praksi u odnosu na kvalitet i stanje
kose
3. Sredstva za učvrščivanje kose
−
Navede vrste učvrščivaća
− Objasni podjelu i značaj sredstava za
učvršćivanje kose
− Navede uslove za skladištenje
− Koristi sredstva za učvršćivanje kose prema
uputstvu
− Procijeni sredstva prema kvalitetu i namjeni
Nastavna jedinica
Sredstva za njegu kose i kože
Ciljevi nastavne
− Poznaju sredstva za regeneraciju i sjaj kose
−
Analiziraju kolonjske vode za njegu kože lica
jedinice
−
Razlikuju kreme za njegu kože
(Polaznici trebaju da…)
−
Procijene važnost preparata
−
Primijene stečeno znanje u praksi
Sadržaj nastavne
1.
Sredstva za regeneraciju
2.
Kolonjske vode
jedinice
3.
Vode za masažu vlasišta i kože lica
4. Kreme za njegu kože lica poslije brijanja
1.
Sredstva za regeneraciju
− Nabroji sredstva za regeneraciju i sjaj kose
− Pokaže razike sredstva za regeneraciju
− Prezentuje sastav sredstava za regeneraciju
− Napravi plan upotrebe sredstava za
Regeneraciju
−
Procijeni kvalitet sredstava
− Primijeni sredstva u praksi
2.
Kolonjske vode
− Objasni vrste kolonjskih voda
Ishodi po
− Prezentuje sastav kolonjskih voda
− Odluči o primjeni kolonjske vode u odnosu na
jedinicama
stanje kože lica
(Po završetku
3.
Vode za masažu vlasišta i kože lica
nastavne jedinice
− Objasni sastav voda za masažu vlasišta i kože
polaznik će biti
lica
sposoban da…)
−
Objasni razlog njihove primjene
− Da pokaže razlike voda za masažu
− Primijeni sredstva u praksi
− Ocijeni značaj voda za masažu vlasišta i kože
lica
4. Kreme za njegu kože lica i ruku
− Nabroji sastav krema za njegu kože lica
− Pokaže razlike pojedinih vrsta krema u odnosu
na tip kože
− Procjeni kvalitet i važnost krema
− Primjenjuje odgovarajuće kreme u odnosu na
tip kože
Nastavna jedinica
Sredstva za HTO-u, bijeljenje i dekorativnu kozmetiku
Ciljevi nastavne
− Objasne sastav preparat razvijača i fiksira
−
Razlikuju boje prema porijeklu
jedinice
−
Steknu znanja o sastavu boja za kosu
(Polaznici trebaju da…)
−
Ocjene značaj sredstava za bijeljenje kose
Sadržaj nastavne
1. Preparati za hladnu trajnu ondulaciju
2.
Boje za kosu
jedinice
3.
Sredstva za bijeljenje
1. Preparati za hladnu trajnu ondulaciju
− Navede odgovarajuće preparate u odnosu na
kvalitet i stanje kose
−
Objasni sastav preparata
−
Prezentuje razblaživanje preparata
−
Primjeni preparate za HTO-u
− Uspostavi vezu između preparat razvijača i
Ishodi po
preparat fiksira
2.
Boje za kosu
jedinicama
− Navede vrste boja prema porijeklu
(Po završetku
− Objasni sastav boja za kosu
nastavne jedinice
− Odredi boju u odnosu na kvalitet i stanje kose
polaznik će biti
− Objasni pripremanje boje sa različitim
sposoban da…)
procentima hidrogenom
− Procijeni kvalitet boje u odnosu na sastav
− Koristi zaštitna sredstva pri radu sa bojama
3.
Sredstva za bijeljenje
− Navede sredstva za bijeljenje
− Objasni sastav sredstava za bijeljenje
− Navede vrste sredstava za bijeljenje
− Procijeni stanje kose prije korištenja sredstava
− Odabere sredstvo za bijeljenje
Nastavna jedinica
Radni prostor
Ciljevi nastavne
− Prepoznaju opremu i njenu funkciju
jedinice
− Shvate značaj higijene radnog mjesta i prostora
(Polaznici trebaju da…)
−
Opišu pribor i električne aparate
Sadržaj nastavne
1.
Karakteristike radnog prostora
jedinice
2.
Pravila rada
1.
Karakteristike radnog prostora
−
Opiše radni prostor
−
Objasni funkciju opreme
Ishodi po
−
Nabroji radne operacije
−
Organizuje radno mjesto
jedinicama
−
Koristi opremu
(Po završetku
−
Osmisli plan rada
nastavne jedinice
2.
Pravila rada
polaznik će biti
− Objasni osnovne propise o zaštiti na radu
sposoban da…)
−
Prezentuje zaštitna sredstva
− Pravilno provodi mjere zaštite na radu
− Koristi sredstva za dezinfekciju
− Procijeni koje sredstvo za dezinfekciju treba
upotrijebiti
Nastavna jedinica
Radni prostor
Ciljevi nastavne
− Prepoznaju opremu i njenu funkciju
jedinice
− Shvate značaj higijene radnog mjesta i prostora
(Polaznici trebaju da…)
−
Opišu pribor i električne aparate
Sadržaj nastavne
1.
Karakteristike radnog prostora
jedinice
2.
Pravila rada
1.
Karakteristike radnog prostora
−
Opiše radni prostor
−
Objasni funkciju opreme
Ishodi po
−
Nabroji radne operacije
−
Organizuje radno mjesto
jedinicama
−
Koristi opremu
(Po završetku
−
Osmisli plan rada
nastavne jedinice
2.
Pravila rada
polaznik će biti
− Objasni osnovne propise o zaštiti na radu
sposoban da…)
−
Prezentuje zaštitna sredstva
− Pravilno provodi mjere zaštite na radu
− Koristi sredstva za dezinfekciju
− Procijeni koje sredstvo za dezinfekciju treba
upotrijebiti
Nastavna jedinica
Njega kože i kose
Ciljevi nastavne
−
Poznaju građu dlake
−
Primjenjuju masažu vlasišta
jedinice
−
Odaberu odgovarajuća sredstva za njegu kože i kose
(Polaznici trebaju da…)
−
Prepoznaju stanje kose i kože
−
Zaštite kožu i kosu
Sadržaj nastavne
1.
Regeneracija kose
jedinice
2.
Masaža vlasišta
1.
Regeneracija kose
−
Opiše građu dlake
− Odredi stanje kože i kose
Ishodi po
− Prezentuje sredstva za zaštitu kože i kose
−
Procijeni stanje vlasišta
jedinicama
− Koristi sredstva za regeneraciju kože i kose
(Po završetku
2.
Masaža vlasišta
nastavne jedinice
−
Predstavi masažu vlasišta
polaznik će biti
−
Objasni svrhu masaže
sposoban da…)
− Koristi sredstva za pranje vlasišta
− Procijeni koji preparat treba primjeniti kod
bolesnog vlasišta
−
Provede masažu vlasišta
Nastavna jedinica
Pranje i oblikovanje kose
Ciljevi nastavne
− Shvate svrhu sredstava za rad
−
Steknu znanje potrebno pri pranju kose
jedinice
−
Razumiju tehnike pranja kose
(Polaznici trebaju da…)
−
Pojasne načine oblikovanja kose vodom
−
Demonstriraju pranje i oblikovanje kose
Sadržaj nastavne
1.
Sredstva za rad
2.
Pranje kose
jedinice
3.
Vodena ondulacija
1.
Sredstva za rad
− Nabroji sredstva za rad
− Opiše sredstva za rad
− Objasni svrhu pojedinih sredstava za rad
− Procjeni i odredi potrebna sredstva za rad
− Održava sredstva za rad
Ishodi po
2.
Pranje kose
−
Nabroji tehnike pranje kose
jedinicama
− Razlikuje osnovnu od specifične tehnike
(Po završetku
−
Objasni faze pranja kose
nastavne jedinice
− Procjeni stanje kose prije pranja
polaznik će biti
− Pravilno koristi sredstva za pranje kose
sposoban da…)
− Uspostavi i vodi konverzaciju sa klijentom
3.
Vodena ondulacija
−
Definiše vodenu ondulaciju
− Razlikuje pojedine načine oblikovanja kose
−
Odabere odgovarajuće metode za izradu
vodenu ondulaciju
− Primjeni postupak navijanja kose u praksi
− Ocijeni i evaluira izradu vodene ondulacije
Nastavna jedinica
Vrste frizura
Ciljevi nastavne
− Provode tehniku oblikovanja večernjih i dnevnih frizura
−
Koriste odgovarajući alat i pribor
jedinice
−
Koriste kataloge, modne časopise
(Polaznici trebaju da…)
−
Primjenjuju različite preparate i ukrasne dodatke
Sadržaj nastavne
1.
Dnevna frizura
jedinice
2.
Večernja frizura
1.
Dnevna frizura
− Definiše dnevnu frizuru i njenu nosivost
− Objasni tehnike oblikovanja dnevnih frizura
− Pokaže sredstva za oblikovanje
− Izvodi tehniku izrade dnevnih frizura
Ishodi po
− Koristi sredstva za oblikovanje dnevne frizure
2.
Večernja frizura
jedinicama
−
Navede oblike lica
(Po završetku
− Odredi frizuru u odnosu na oblik lica
nastavne jedinice
− Odredi tehniku koju će primijeniti pri izradi
polaznik će biti
frizure
sposoban da…)
− Uoči razlike između večernje, fantazi i koktel
frizure
− Koristi kataloge, modne časopise i dr.
− Izvodi određenu tehniku izrade večernje frizure
−
Koristi ukrase
− Primjenjuje učvršćivače u bojama
Nastavna jedinica
Moderno šišanje
− Razviju osjećaj pri držanju makaza
Ciljevi nastavne
− Shvate značaj uvažavanja smjera rasta kose
−
Poštuju zakon sile teže,što utječe na prirodni pad kose
jedinice
−
Pridaju važnost sfernom ili jajastom obliku glave
(Polaznici trebaju da…)
−
Određuju liniju vodilju ili samo jedne točke vodilje
tijekom šišanja
Sadržaj nastavne
1.
Ravno šišanje
jedinice
2.
Stepenasto šišanje
1.
Ravno šišanje
− Objasni na kakvoj kosi je najprikladnije takvo
šišanje
− Objasni zašto je bitno pod kojim kutem šišamo
Ishodi po
kosu kod geometrijskog šišanja
− Koristi skice i kataloge za provedbu šišanja
jedinicama
− Uslužuje korisnika usluga po dogovoru za dato
(Po završetku
šišanje
nastavne jedinice
2.
Stepenasto šišanje
polaznik će biti
− Pokaže razliku između ravnog i stepenastog
sposoban da…)
šišanja
− Izvodi stepenasto šišanje kod kratke i duge
kose
− Provodi kombinaciju ravnog i stepenastog
šišanja
Nastavna jedinica
Bojenje i regeneracija kose
− Upoznaju stepene bojenja kose
Ciljevi nastavne
− Razlikuju fizikalno i hemijsko bojenje kose
−
Objasne bojenje brade, brkova, obrva i trepavica
jedinice
−
Objasne postupak bojenja kose
(Polaznici trebaju da…)
−
Navedu alat, pribor i pomoćni materijal za bojenje
−
Prezentuju pakovanje kose
−
Upoznaju značaj regeneracije kose
Sadržaj nastavne
1.
Stepeni bojenja
2.
Postupak bojenja kose
jedinice
3. Regeneracija i pakovanje kose
1.
Stepeni bojenja
− Navede stepene bojenja kose
− Objasni razliku između pojedinog stepena
bojenja
− Procijeni važnost stepena bojenja
− Provodi uredno svaki stepen bojenja
2.
Postupak bojenja kose
Ishodi po
− Razlikuje fizikalno i hemijsko bojenje kose
− Objasni postupak bojenja kose, brade, brkova,
jedinicama
obrva i trepavica
(Po završetku
− Prezentuje alat, pribor i pomoćni materijal za
nastavne jedinice
bojenje
polaznik će biti
− Procijeni upotrebu zaštitnih sredstava
sposoban da…)
3.
Regeneracija i pakovanje kose
− Objasni značaj upotrebe regenerativnih
sredstava
− Navede vrste regeneratora
− Predloži određeni regenerator u odnosu na
kvalitet i stanje kose
− Izradi plan pakovanja kose
− Procijeni i odredi vrijeme djelovanja preparata
Nastavna jedinica
Primjena opreme pri bojenju kose
Ciljevi nastavne
− Pravilno zaštite korisnika usluga
−
Koriste različit pribor za bojenje
jedinice
−
Pravilno koriste aparate za ubrzavanje djelovanje boje
(Polaznici trebaju da…)
−
Shvate značaj korištenja nijansera
Sadržaj nastavne
1.
Zaštitna sredstva i nijanseri
jedinice
2.
Pripremni postupci
1. Zaštitna sredstva i nijanseri
−
Odredi zaštitna sredstva
−
Objasni zaštitu frizera
−
Odredi pribor
−
Procijeni stanje kose
− Provodi zaštitu korisnika i frizera
Ishodi po
− Koristi pribor za bojenje
2.
Pripremni postupci
jedinicama
−
Opiše aparate za ubrzanje procesa
(Po završetku
Objasni testiranje osjetljivosti kože, analize
nastavne jedinice
kose, utvrđivanje boje kose
polaznik će biti
−
Predloži boju
sposoban da…)
−
Odredi recepture
−
Prezentira odjeljivanje kose
− Koristi aparate za ubrzavanje procesa
− Provodi testiranje osjetljivosti kože
− Pravilno procijeni stanje kose
−
Utvrdi boju kose
− Provodi pravilno odjeljivanje kose
Nastavna jedinica
Tehnike navijanja kose kod HTO-e
− Pravilno provode alergološki test prije hemijskih
procesa
Ciljevi nastavne
− Primjenjuju tehnike navijanja kose kod HTO-e
−
Razviju osjećaj za procjenu odabira vrste razvijača za
jedinice
određeno vlasište
(Polaznici trebaju da…)
−
Samostalno odrede količinu razvijača za određenu
dužinu kose
−
Shvate značaj korištenja epruvete i menzure
Sadržaj nastavne
1.
Klasična hladna trajna ondulacija
jedinice
2.
Podjela i način uvijanja (razvijanje i fiksiranje kovrča)
1. Klasična hladna trajna ondulacija
−
Nabroji zaštitna sredstva
− Objasni upotrebu određenog razvijača
− Odredi količinu razvijača i fiksira
− Navede razlog fiksiranja kose
− Navede razlog nanošenja regeneratora na
vlasište
Ishodi po
− Prezentuje hladnu trajnu ondulaciju
−
Koristi sredstva za zaštitu
jedinicama
−
Procijeni količinu razvijača
(Po završetku
−
Provodi močenje pramenova kose
nastavne jedinice
−
Izvodi ispiranje razvijača
polaznik će biti
−
Provodi fiksiranje kose
sposoban da…)
2. Podjela i način uvijanja (razvijanje i fiksiranje kovrča)
− Pokaže način odjeljivanja kose za klasičnu
hladnu trajnu ondulaciju
− Objasni zašto pratimo određeni kut uvijanja
uvijača
− Uvježba uvijanje hladne trajne ondulacije
− Pravilno primjenjuje pranje i ispiranje vlasišta